Lyssnat på: Snap av Belinda Bauer
Snap av Belinda Bauer (2018) – ♥♥♥
Bantam Press
PDet är en stekhet sommardag. Elvaårige Jack och hans två systrar sitter i familjens trasiga brutna bil och väntar på att deras mamma ska komma tillbaka med hjälp. Jack har ansvaret, hade hon sagt. Jag kommer inte vara borta länge.
Men hon kommer inte tillbaka. Tre år senare är Jack fortfarande ansvarig – för sina systrar, för att försörja dem. för att ingen ska få veta att de är ensamma utan föräldrar…och för att ta reda på vad som egentligen hände deras mamma.
Bauer är väldigt skickligt på att skildra brutna människor – vemodet men även stridslystnaden hos de som ännu inte gett upp helt. Det brukar vara mycket engagerande men den här boken blir jag aldrig helt uppslukad av. Historien är spännande med oväntade vändningar, men jag har andra favoriter bland Bauers böcker. Dock är Bauer alltid läsvärd och gillar du psykologisk spänning är Bauer något för dig.
En trea i betyg.
Kommentera