Läst: Sargad av Flynn Berry
Sargad (Under The Harrow) av Flynn Berry (2017) – ♥♥♥
Louise Bäckelin Förlag
Nora tar tåget från London till sin syster på den engelska landsbygden. Men den mysiga helgen som hon förväntat sig förvandlas till en mardröm när hon hittar Rachel brutalt knivmördad i sitt hus. Polisens frågor väcker minnen av den okände man som attackerade Rachel för femton år sedan. Är han tillbaka?
Nora tror att hon vet allt om sin syster, men när hon börjar göra egna efterforskningar visar det sig att Rachel har många hemligheter.
Det här är en vemodig historia om en kvinna söker efter sin systers mördare. Dock tycker jag att den är lite rörig och lite svår att engagera sig i eftersom jag inte känner för nån av huvudpersonerna.
En trea i betyg.
juli 18, 2018 den 6:32 f m
[…] Bloggat om boken har Bokföring enligt Monika, Fru E:s böcker, Beas bokhylla, Bokraden och Läsa & Lyssna […]